Конспект уроку мистецтва у 2 класі "Барви осені"

10.10.2016

Кожен період року має свої відмінні властивості і створює певний настрій. Особливе місце тут займає осінь. Перехідний період, коли природа досягла межі свого пишноти, відрізняється збором урожаю, особливим буйством фарб, впливом на настрій людей, що відібражається музикою... 

Мета уроку:

1. Систематизувати уявлення дітей про осінь; звернути увагу дітей на те, як композитори і поети у своїх роботах зображують осінній пейзаж;

2. Розвивати вокально-хорові навички, домагатися виразного виконання пісень, розвивати в учнів вміння передавати відповідний настрій, виконуючи музику; закріпити уявлення про мажор та мінор.

3. Виховувати естетичне ставлення до природи, емоційні почуття до музики.

Музичний матеріал: П. І. Чайковський «Осіння пісня», А. Вівальді «Осінь», З. Левін «Що нам осінь принесе».

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, комп'ютерна презентація PowerPoint, музичний центр, музичні інструменти, репродукції картин Левітана, фотографії осінньої природи, портрети композиторів.

Тип уроку: інтегрований

ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

Вхід дітей до класу під звучання пісні « Що нам осінь принесе» в інструментальному виконанні.

Музичне вітання.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми побуваємо в чудовій казці. Там будемо слухати музику, співати, читати вірші. А для того, щоб ви здогадалися в якій казці ми побуваємо, вам потрібно відгадати загадку:

В жовте лист пофарбувала,
Урожай с полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця - ... (Осінь)

III. Актуалізація опорних знань учнів.

(Звертаю увагу дітей на осінні картини і фотографії, розміщені на стінах кабінету, на дошці).

Учитель: Осінь - це добре чи погано?

(Після невеликого обговорення пропоную дітям наступний варіант: осені... дві! Спочатку приходить осінь весела, яскрава, барвиста - з жовтими листям, стиглими фруктами, а потім їй на зміну приходить осінь сіра, похмура, дощова, коли листя на деревах зовсім не залишається, в повітрі сиро, холодно).

Розглядаємо малюнки, на яких я спробувала передати настрій ранньої осені і пізньої осені.

IV. Робота над матеріалом уроку.

Учитель: Про красу осені складено у світі величезна кількість віршів, поети немов змагаються: хто краще розповість про це дивовижному часі? 

Вчитель: Ось Яків Щоголів урочисто виголошує:

Учень: Висне небо синє, 

Синє, та не те; 

Світе, та не гріє 

Сонце золоте. 

Оголилось поле 

Од серпа й коси; 

Ніде приліпитись 

Крапельці роси. 

Темная діброва 

Стихла і мовчить; 

Листя пожовтіле 

З дерева летить. 

Хоч би де замріла

Квіточка одна; 

Тільки й червоніє, 

Що горобина. 

Здалека під небом,

В вирій летючи, 

Голосно курличуть

Журавлів ключі. 

Учитель: А йому вторить Олександр Олесь:

Учень: Вишиває осінь на канві зеленій

Золоті квітки. 

Квіти оживають, і з дерев спадають

Жовті нагідки. 

Яблука і груші падають на землю, 

Боки, спини б ють. 

Люди їх збирають, у мішки ховають, 

Кури їх клюють. 

Бавляться дітками, бавляться квітками, 

Моляться батьки. 

Вишиває осінь на канві зеленій 

Золоті квітки.  

Учитель:  Чудова пора - осінь! Чи не правда? Напевно, важко знайти на нашій планеті таке місце, куди осінь зовсім не заглядає. І сьогодні я знову запрошую вас на невелику подорож. Ні, на цей раз не Греція, хоча і там дуже гарно восени. Країна, в якій ми зараз з вами побуваємо, знаходиться недалеко від Греції, там теж є море, гори... Отже, давайте подивимося, як господарює осінь в Італії... (слайди 2,3,4,5). І, звичайно, відвідавши Італію, ми обов'язково послухаємо осінню музику одного з найзнаменитіших італійських музикантів - музику Антоніо Вівальді. «Осінь»

1. Прослуховування музики А. Вівальді « Осінь».

Отже, «шумить селянське свято врожаю.

Веселощі, сміх, завзятих пісень дзвін!» (слайд 6).

Учитель: Настала осінь. Холодом 

Повіяло навкруг.
Все більш береться золотом
Зелений ліс та луг.
Від вітру коливаються
Пожовклі дерева,
А листя з них зривається
І пісеньку співа:
- Веселі танцюристи ми,
Кружляєм в висоті,-
Листки, листочки, листики,
Червоні й золоті!
Зриваємось ми зграями
З топольок та беріз,
Злітаємо, кружляємо
І падаємо вниз.
Та вітром знов піднесені
Мчимо з височини.
Нам радісно! Нам весело!
Нам любо восени!
І піснею приваблені,
Листочки на дубках,
На вишеньках, на яблунях
Шепочуться в садках.
Хвилюються, шепочуться:
- Ой, як же нудно тут!
І нам давно вже хочеться
Звільнитися від пут.
Невже ніхто із прив язі
Не схоче нас зірвать?
Не винесе, не вивезе,
Не пустить танцювать?!
- Та ви ж іще в зеленому,-
їм каже вітерець,-
А в одязі буденному
Не можна йти в танець.
Як вдягнете убрання те,
Червоне й золоте,-
Легкі та вільні станете
І теж полетите!
Злітає листя зливою
І падає німе...
Вітрець пісні наспівує,
А сам все дужче дме!

Так сказала Наталя Забіла... Вона дуже любила цю пору року. Іноді вона жила у селі, у її сім'ї був свій великий будинок, а поруч - парк, річка, ліс. У цих місцях дуже добре восени, втім - переконайтеся самі! (слайди 7, 8, 9, 10)

Але проходить трохи часу - і вся краса зів'яне, все в природі стає сірим і похмурим... І тут навіть Олександр Качан, який так любив цю пору року, немов гірко зітхає:

Водить осінь хороводи,
Під мелодію дощів
На прогулянку виходять
Парасолі і плащі.
Там розмову парасолі
Із плащами завели:
«Ах, як довго у неволі,
У темниці ми були.
Та вернулися тумани, задощило в небесах, -
І ми знову у пошані,
Знов нас носять на руках...»
І прийшли тоді до згоди парасолі і плащі,
Що найбільша насолода -
Це коли ідуть дощі.

І знову музика... Петро Чайковський. Є небо, краплі дощу, вітер, що гойдає чорні мокрі гілки дерев... Все це тут, в цій чудовій музиці. «Осіння пісня» (слайд 11).

2. Прослуховування п'єси П. Чайковського « Осіння пісня».

Учитель: Дві осені - весела, яскрава і сумна, плакуча... це як два лада в музиці: мажор і мінор.

Пропоную дітям пограти в гру - у кожного комплект з двох листочків, сумного і веселого, наприклад, таких:

Я виконую невелику музичну фразу, діти визначають, мажор це або мінор, демонструючи свою відповідь відповідною карткою.

3. Вокально-хорова робота.

1) Виспівування (мажор-мінор)

2) виконання канону « Братик Яків».

3) виразне виконання пісні « Що нам осінь принесе».

V. Підсумок уроку

-Кому сподобалося наше музичне подорож?

-Яка музика звучала на уроці?

VI. Оцінювання.

VII.Домашнє завдання: намалювати свої варіанти мажорних і мінорних листочків.

Вихід учнів під музику П. І. Чайковського « Осіння пісня».

© 2016 Worlds Collide. Все права защищены.
Создано с помощью Webnode
Создайте свой сайт бесплатно! Этот сайт сделан с помощью «Webnode». Создайте свой собственный сайт бесплатно уже сегодня! Начать